Kremacja czy tradycyjny pochówek?
Pogrzeb to smutna, ale ważna i podniosła uroczystość, która powinna zostać zorganizowana z dbałością o szczegóły. Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy sposobu pochówku. Co wybrać: potrzeb tradycyjny czy kremację?
Jakie zalety ma pogrzeb tradycyjny?
Pogrzeb tradycyjny to rodzaj pochówku preferowany przez Kościół katolicki. To także wciąż jedna z najczęściej wykorzystywanych opcji, dzięki którym możliwe jest stworzenie rozbudowanego grobowca, który staje się uroczystym miejscem pamięci. To sprawia, że rodzina może wracać w miejsce pochówku, by zanosić modlitwy lub wspominać utraconą osobę.
Pogrzeb tradycyjny ma jednak pewne wady. Najważniejszym elementem są wyższe koszty, a także fakt, że cmentarze uważane są za zagrożenie dla środowiska, w tym dla wód gruntowych.
Co przemawia za kremacją zwłok?
Drugą opcją, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie jest kremacja, czyli spopielenie ciała. Co przemawia za skorzystaniem z tej możliwości? Jednym z ważnych elementów są niższe koszty, a także mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, kremacja w Krakowie staje się coraz łatwiej dostępna, dzięki czemu można liczyć na jej szybkie przeprowadzenie.
Niekiedy wygłaszana jest opinia, że kremacja stoi w opozycji do tego, co zaleca kościół katolicki. Nie jest to jednak prawda. Stanowisko Kościoła uległo w tej sprawie zmianie. I chociaż za najlepszą opcję wciąż uważane jest złożenie ciała w grobie, to kremacja nie jest ani zakazana, ani niewskazana.
Wybierając formę pochówku warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim wolę zmarłego, jego poglądy religijne, a niekiedy także powszechnie przyjęte zwyczaje. Duże znaczenie ma także budżet oraz ekologiczne spojrzenie na świat. Należy jednak pamiętać, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.